Bioenergoterapia – fakty i mity

W powszechnej opinii bioenergoterapeuta funkcjonuje jako… No właśnie, jako kto? Część społeczeństwa utożsamia bioenergoterapeutę, inni natomiast stawiają go na równi z lekarzem medycyny. Kto ma rację? W tym przypadku nikt. Po to właśnie powstał ten tekst, by rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. Rozprawmy się zatem z najpopularniejszymi mitami na ten temat.

Mit: Bioenergoterapeuta to lekarz

Nic podobnego – żaden uczciwy bioenergoterapeuta nie udaje, że jest lekarzem. Niektórzy z nich mają przygotowanie medyczne, ale wtedy jasno o tym informują. Bioenergoterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Oznacza to, iż z tradycyjną medycyną, opierającą się w dużej mierze na farmakoterapii, zbyt wiele wspólnego nie ma, może poza słowem „medycyna” w nazwie. I w żadnym wypadku nie powinna jej zastępować, tego zdania są też bioenergoterapeuci. Obie metody leczenia mogą być stosowane równocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie. Bioenergoterapeuta nie może, ba, nawet nie ma prawa, aby zapisywać pacjentom leki czy wykonywać zabiegi medyczne.

Mit: Bioenergoterapeuta to szaman/oszust

Ryzykowne stwierdzenie. Warto przed jego wygłoszeniem wyszukać w internecie przynajmniej dwóch, trzech terapeutów i poczytać zakładkę „O mnie”. Gwarantuję, że nigdzie nie znajdziecie powodu, żeby wyrobić sobie takie właśnie zdanie. Po pierwsze, żaden z nich nie obiecuje cudów, a po drugie nie zachęca do rezygnacji z opieki lekarskiej – wręcz przeciwnie. Nie oznacza to jednak, że oszustów nie ma. Jeśli trafimy do gabinetu „specjalisty”, który zachęca do wyrzucenia wszystkich leków, zabrania używać telefonów komórkowych czy opowiada podobne rzeczy – uciekajmy jak najprędzej.

Mit: To nowy wymysł

Najstarsze źródła mówią, że bioenergoterapię znano już w starożytności. Szamani i uzdrowiciele przykładali swoje dłonie do ciał pacjentów by przekazać im swoją energię.

Mit: Terapeuci obmacują pacjentki

To śmieszny zarzut. Nie mówiąc już o tym, że podczas wizyty lekarskiej również jesteśmy dotykani – ortopeda bada nasze kolana, lekarz pierwszego kontaktu dotyka brzucha a ginekolog wykonuje kobietom badanie piersi i nikt z tego powodu nie jest oskarżany o molestowanie. Dobrowolnie zgadzamy się na taką formę kontaktu fizycznego, nawet, jeśli wymaga to całkowitego lub częściowego obnażenia się przed lekarzem. Bioenergoterapia działa trochę inaczej – terapeuta nie ma prawa prosić nas o zdjęcie ubrania (wyjątkiem są metalowe dodatki i biżuteria oraz wierzchnie okrycie – płaszcz lub kurtka) ani dotykać nas bez wyraźnej zgody. Dlatego gdy do takiej sytuacji dojdzie, należy jak najszybciej zgłosić to odpowiednim organom – najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem.

Fakt: Terapeuta nie może kwestionować zdania lekarza

Nie raz i nie dwa czytaliśmy w prasie, że jakiś terapeuta, rzekomo uzdrowiciel przyczynił się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia swoich pacjentów. Tak namieszał im w głowie, taki ich omamił, że zupełnie przestali ufać medycynie tradycyjnej. Gdy już odstawili wszystkie leki i przestali stosować się do zaleceń lekarzy na negatywne efekty nie trzeba było długo czekać. Nie ulega wątpliwości, że takie zachowanie jest niedopuszczalne. Z resztą usłyszycie to od wszystkich szanujących się bioenergoterapeutów – wszyscy starają się współpracować z lekarzami. Już nie wspominając o tym, że podczas pierwszej sesji wspólnie omawiacie wyniki badań lekarskich i nikt ich nie kwestionuje.

Jak widać, nie warto wierzyć wszystkim obiegowym opiniom i utartym stwierdzeniom. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteście pewni, czy taka forma terapii jest warta wypróbowania, mamy jedną radę – skontaktujcie się z jakimś bioenergoterapeutą. Większość z nich ma swoje witryny internetowe, skrzynki mailowe czy telefony. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wysłać e-mail z nurtującymi was pytaniami. Bo w każdym przypadku najlepiej jest szukać informacji u źródła.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *